Újévi fogadalom kisokos: a leggyakoribb fogadalmak és 5 tipp, hogy tényleg kitarts mellettük!

Bizonyára neked is ismerős az újév beköszöntével megérkező sürgető érzés, hogy mostantól valamit másként fogsz csinálni. Az alábbiakban összegyűjtöttük a legnépszerűbb fogadalmakat:

1.       Rossz szokásokról való lemondás: a leggyakoribb újévi fogadalom a dohányzásról való lemondásról vagy az alkoholfogyasztás csökkentéséről szól. Ebbe a kategóriába tartozhat a túlzott mértékű édességfogyasztás, a videójátékoktól, telefontól való függőség is. Bizony, ezek mindegyike függőség, hiszen hiánya befolyásolja a napunk, közérzetünk. Ha megvonjuk magunktól, akkor ingerlékenyebbé válhatunk, rossz hangulatunk és lobbanékonyságunk pedig pont az tudná javítani, amiről épp lemondunk. Ha ezekre tudatosan odafigyelünk és tisztában vagyunk a folyamattal, sokkal jobban fogjuk tudni kezelni a helyzetet.

2.       Egészségesebb életmódra való törekvés: ezek a fajta fogadalmak a jobb étkezésre, több mozgásra, aktívabb életmódra vonatkoznak. A hosszú éveken át kialakult rutinokon nehéz változtatni, de megéri. A rövid távon elért sikerek erőt adnak a további kitartáshoz. Örülj az apró sikereknek, és fontos, hogy saját magadhoz mérd a teljesítményed, ne máséhoz.

3.       Közelebb a természethez: ezek a fogadalmak a természetes életmódhoz és az ahhoz kapcsolódó étkezési és mindennapi szokásokhoz nyúlnak vissza. Ismerd meg a nagymamád teafű gyűjteményét, fedezd fel a helyi piacon található zöldségeket.  A saját magad által elkészített ételek általában egészségesebbek, mert tudod, hogy mit tartalmaznak. A bevitt élelmiszereken kívül az is fontos, hogy kívülről mi kerül a bőrödre: használj természetes kozmetikumokat, törekedj a természetbarát csomagolású termékeket választani. A Mollia termékei ezt adják neked, barangolj kedvedre a weboldalunkon, és nézz szét a termékeink között!

4.       Család és barátok: az újévi fogadalmak egy része a szociális kapcsolatainkra vonatkozik. Szeretnénk több időt tölteni a számunkra kedves emberekkel. Rossz érzés, amikor hirtelen rádöbbenünk, hogy a legjobb barátainkkal sem találkoztunk már hetek vagy hónapok óta. Hasznos lehet, ha rendszerességet viszünk a találkozásokba. Válasszuk ki a hét egy napját, amikor találkozunk, és próbáljuk ahhoz tartani magunk.

5.       A stressz csökkentése és nyugalom: a stressz rengeteg negatív hatással van a fizikai és mentális egészségünkre egyaránt.  Gyakran a stressz forrása olyan valami, amit meg tudunk változtatni. Ha megtalálod a stressz forrását, próbálj meg tenni az elhárításáért. Tölts több időt a szabadban, végezz relaxációs gyakorlatokat (meditáció, a jóga, légzőgyakorlatok). Aludj eleget, hiszen a megfelelő mennyiségű alvás nagyon fontos az egészségünk és a jó közérzetünk szempontjából. És ha úgy érzed, hogy egyedül nem tudsz megbirkózni vele, keresd szakember támogatását.

6.       A pénzügyi tudatosság segíthet abban, hogy stabilitást teremts. Állítsd össze a saját terved! Határozd meg, milyen céljaid vannak a pénzügyek terén, és állíts össze egy tervet arról, hogyan fogsz cselekedni ezek eléréséhez. Tartsd nyilván a bevételeidet és kiadásaidat, hozz létre megtakarításokat. Tudd, hogy mire és mennyit költesz, így elkerülheted a fölösleges pénzkidobást. Jó, ha hosszú távú célokat is meghatározol, így látod, hová szeretnél eljutni. Ezeket már telefonos applikációban is kezelheted, így mindig elérhető közelségben tudhatod az információkat.

És most lássuk azt is, hogyan fognak működni. Mert mint tudjuk, az a legnagyobb baj a fogadalmakkal, hogy általában három napig tartanak. Használd az alábbi tippeket és meglátod, pár hónap múlva hálás leszel a mostani önmagadnak! 

  1. Határozd meg a célod! A legfontosabb, hogy határozottan tudd, mit szeretnél elérni. Állíts össze egy tervet a konkrét lépésekkel, majd jól látható helyre (a telefonod kezdőképernyőjére vagy az íróasztalodra) függeszd ki. így minden nap előtted lesz, mi a pontos irány és cél. 
  2. Találd meg a motivációdat! Miért szeretnél kitartani? Miért szeretnéd véghezvinni ezt a fogadalmat? Ezt akár le is írhatod egy lapra magadnak, majd a nehezebb időszakokban újra elolvashatod. 
  3. Keress támogatást! Keress olyan embereket, akik segíteni tudnak neked, legyenek azok barátok, családtagok, vagy szakemberek. Manapság a legtöbb folyamathoz telefonos applikációt is használhatsz: lépéseket számol, étrendet javasol. Végtelen mennyiségű tudás anyagot találsz ezekben az applikációkban és az interneten. Utána tudsz nézni a kozmetikumok összetevőinek, az megvásárolt ételeknek, és a legjobb módszereknek egy-egy cél elérésében. 
  4. Csak fokozatosan! Minél nagyobbat változtatunk, annál nagyobb elkötelezettségre és kitartásra van szükségünk. Ha többet szeretnél mozogni, akkor húsz perc sétával kezdj, ne 10 km lefutásával. Ha étrendet változtatnál, először a köretekbe csempéssz több zöldséget és fogyassz kevesebb feldolgozott élelmiszert, ne hirtelen állj le minden zsírossal/cukrossal. Ha a természetes, vegyszermentes életre törekszel, akkor az élelmiszerek és kozmetikumok szintjén változtass, de ne cserélj le mindent a környezetedben. 
  5. Fontos rendszeresség! Törekedj a rendszerességre, törekedj arra, hogy az új rutint beépítsd a hétköznapokba. Az emberi szervezet nagyon sok mindent meg tud szokni hamar. Nagyon hamar eljön az az idő, amikor már nem esik nehezedre a napi öt perc nyújtó gyakorlat, 10 perc séta vagy az, hogy cigi nélkül iszod a reggeli kávéd. 

+1 Lesznek nehéz pillanatok, amikor abba akarod majd hagyni a fogadalmad betartását. Ne add fel, emlékezz a motivációidra! Ilyenkor jó, ha segít valaki, ha végignézed az addig elért eredményeid vagy ha a hosszú távú célokra koncentrálsz! Legyen ez az újévi fogadalom az, ami mellett biztosan kitartasz!

Szólj hozzá

Minimum 4 karakter