Miért korpásodik a hajad? És mit tehetsz ellene?
A korpásodás alapja ugyanaz a hámlás, amit a testünk összes többi felületén is megfigyelhető: a bőr legfelső rétegét alkotó sejtek elhalnak, majd távoznak a felületről. Ez normális esetben alig észrevehető, nem zavaró. Kényes egyensúly ez, ami számtalan okból felborulhat. A korpásodás okát és megoldásait valójában elég trükkös meghatározni, mert lehet súlyosabb betegség jele is, de történhet annak következtében is, ha túlságosan kiszárad a fejbőr bizonyos hajápoló szerek és forró levegős szárítás következtében. 

Ha túlzottan korpásodik a hajad, akkor lehet, hogy: 

  • viszket a fejbőröd, ezért sokat vakarod
  • zsíros vagy száraz pikkelyek vannak a fejbőrön, ami vakarás vagy fésülködés alatt megbomlik és darabokban távozik
  • súlyosabb esetekben sárgás vagy vöröses színű, pikkelyes dudorok lehetnek a hajszálak tövénél. 

A korpásodás okai

Az alább felsorolt indokok mind állhatnak a túlzottan korpásodó fejbőr hátterében, de akár halmozottan is előfordulhatnak. 

  • A szeborreás dermatitisz a test olyan területeit érinti, ahol a faggyúmirigyek a legaktívabbak és a legtöbb faggyút termelik. Gyakoribb betegség, mint gondolnánk, hiszen minden ötödik embert érinti a hajas fejbőrön, arcbőrön vagy más bőrterületeken. Bármelyik életkorban kialakulhat, a csecsemőknél koszmó formájában jelenik meg, felnőtt korban a 40 és 70 év közötti férfiak körében a leggyakoribb. Kialakulásának oka ismeretlen, a száraz levegő, a fáradtság és a stressz ronthatja az aktuális állapotát. 
  • A túlzottan zsíros fejbőrön könnyedén megtelepedhet a Malassezia globosa nevű élesztőgomba, ami a fejbőrön lévő olajokkal táplálkozik. Ezt a fejbőr irritálónak érezheti és a bőrsejtek megújulásának felgyorsításával reagál, ami sok elhalt hámsejtet, vagyis korpát eredményezhet. Ez olyannyira felgyorsulhat, hogy egy hámsejt a szokásos négy hetes életciklusa helyett csupán 4-7 napig él. 
  • A kontakt dermatitis (bőrgyulladás) egy allergén vagy irritáló anyag által okozott bőrirritáció, amely viszkető, esetleg fájdalmas kiütést eredményez. A korpásodás esetében pedig ez a reakció a fejbőrön jelentkezik. Nézd át a hajápolási rutinod és a használt termékek összetevőit! Fontos, hogy amennyiben lehet, használj természetes alapanyagokból összeállított termékeket.
  • A túlzottan száraz fejbőr is lehet a korpásodás oka, ilyenkor a korpa kisebb darabokban távozik és száraz. Hóesés-szerűen teríti be a vállat és látható problémát okoz, amely kínos lehet. Ez lehet a hideg levegőtől, a légkondicionáló berendezések levegőjétől vagy attól, hogy nem a megfelelő ápolást kapja a fejbőröd. Ebben segíthetnek a természetes alapanyagú kozmetikumok, például az olyan samponok, amelyek nem tartalmaznak parabéneket, kőolajszármazékot vagy potenciálisan veszélyes összetevőket. A Mollia természetes sampon tömbjei minden ilyen elvárásnak megfelelnek, itt találod őket
  • Az elhanyagolt tisztálkodás is okozhat korpásodást: ilyenkor a fejbőrőn felgyülemlik a faggyúmirigyek által termelt faggyú, erre a fejbőr új sejtek képzésével reagál, a régiek pedig zsíros korpa formájában távoznak. 

Bizonyos tényezők hajlamosabbá tehetnek a korpásodásra: 

Életkor: A korpásodás gyakran a tinédzser évek sajátossága, de 20 éves kor után enyhülhet, az 50 év feletti korosztályra pedig kevésbé jellemző. A pubertáskori korpásodásért a felborult hormonháztartás épp annyira lehet felelős, mint a fokozódó izzadás vagy a túlzott sapkaviselés, vagy nem megfelelő hajápolási rutin. 

Hormonok: Az androgén hormonok, például a tesztoszteron serkentik a faggyúmirigyek aktivitását. A több olaj fokozott esélyt jelent a gyulladásos reakcióra és a korpásodásra. Ezért is van, hogy a férfiakat gyakrabban érintheti a korpásodás, mint a nőket.

Gyengébb immunrendszer: Az egészséges fejbőr ellenáll a baktériumoknak és kórokozóknak. Ha ez az egyensúly felborul bizonyos betegségek következtében, akkor baktériumok, gombák telepedhetnek meg a fejbőrön, fokozva a korpásodást. Tanulmányok alapján az olyan egyéneknél, akik krónikus betegségük miatt gyengébb immunrendszerrel rendelkeznek gyakoribb a zsíros korpásodás kialakulása. 

Neurológiai és pszichiátriai állapotok Bizonyos neurológiai betegségek kihatnak a vegetatív idegrendszer működésére. Ez az a rendszer, ami például a faggyúmirigyek aktivitását is irányítja. 

Más bőrbetegségek mellékhatásai: a test más részein megjelenő ekcéma, rosacea, pikkelysömör, pattanásos vagy zsíros bőr mind súlyosbíthatja a korpásodás kialakulásának kockázatát.  

Stresszes életmód: nem kell részleteznünk, hányféleképpen hat a stressz az életminőségünkre. Amellett, hogy gyengíti az immunrendszerünk, esetleg még ismételt fejvakargatással, hajbabrálással, tépkedéssel vagy rágással is együtt jár. Ezek nemcsak a hajunk általános állapotát rontják, de a korpásodást is elősegíthetik. 

A hajápoló szerek nem megfelelő használata: korpásodó fejbőr esetén a teljes hajmosási rutinunk gondoljuk át! Milyen minőségű és mennyiségű készítményt használunk egy-egy hajmosás alkalmával? 

  • A mosások gyakorisága: ha túl gyakran mosunk hajat, annak kétféle következménye lehet. Az első, hogy a fejbőr kiszárad, majd száraz korpa alakul ki, ami kis pelyhek formájában távozik a fejbőrünkről. A második, hogy a túl gyakori mosással még több faggyú termelésére ösztönözzük a fejbőrünk, így még zsírosabbá válik, ezáltal pedig a korpásodás is hamarabb alakul ki. A fejbőr túlzott zsírosodásáról itt írtunk, olvasd el ezt a cikkünk is! 
  • a hajmosásnál használt víz hőmérséklete: ha túl forró vízzel sokkolod a fejbőröd és lemosod a jó olajokat is róla, akkor könnyen szárazzá vagy túl zsírossá válhat. 
  • a nem megfelelő sampon: fontos, hogy olyan samponnal mossuk a hajunk, amely természetes alapanyagokból készül és a fejbőrre is és a hajra is jó hatással van. Kerüljük az SLS-t, parabéneket, propilén-glikolt, kőolajszármazékokat, és mesterséges, agresszív illatosító anyagokat. A Mollia sampon tömbjei olyan természetes anyagokból készülnek, amelyeket biztosan szeretni fog a fejbőröd. 
  • a túl sok hajápoló és hajformázó: a hajlakk szemmel láthatóan szárítja a hajad és a fejbőröd, de a többi ápoló és formázó termékre is fordíts figyelmet. Olvasd a termékek részletes leírását, hogy észre vedd a káros összetevőket. Kérd a kozmetikusod vagy a bőrgyógyászod segítségét!

Ha mindennapi rutinok és a hajápolási szerek megváltoztatása nem hozta meg a várt eredményt, illetve ha a korpásodás fájdalmassá válik vagy gyulladásos tüneteket mutat, akkor forduljunk bőrgyógyászhoz! 

Reméljük tetszett a cikkünk, olvasd el a többi cikket is itt

Források: 

https://www.aocd.org/page/Dandruff
https://www.everydayhealth.com/dandruff/guide/
https://www.webbeteg.hu/cikkek/szepsegapolas/4354/korpas-haj-okok-es-kezeles
https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/ekcema/cikkek/a_seborrhoeas_dermatitisz
https://fdocument.org/document/molecular-cloning-characterization-and-inhibition-studies-of-a-carbonic.html?page=1
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/exd.14006

Szólj hozzá

Minimum 4 karakter