A hajhullás általános probléma, melyben a genetikai tényezők éppúgy szerepet játszhatnak, mint a környezeti hatások. A hajszálak saját életciklussal rendelkeznek, melynek végén elhalnak. A következőkben összefoglaltunk neked mindent, amit tudnod kell a hajhullásról és annak kezeléséről.
A hajszál felépítése és életciklusa
A haj az élő hajhagymából (hajgyökér) és az élettelen hajszálból áll. Az anyaméhben fejlődik ki a testünket borító több millió szőrtüsző, tehát a hajunk sűrűsége, vastagsága a génjeinkben kódolt. Egyes források szerint 90-180 ezer hajszál található az emberi fejen átlagosan, más források 120-200 ezer közötti intervallumot emlegetnek. Naponta átlagosan 50-100 darab hajszálat veszítünk, azonban vannak időszakok, amikor ez a szám megnövekedhet. De nézzük előszőr a haj életciklusát, hogy megérthesd, miért hullik el:
- Első az aktív növekedési (anagén) fázis: az a három évtől hét évig tartó időszak, amelyben a haj 2mm-t nő hetente. A gyökér termeli a keratinból álló hajszálat, amely a haj látható része;
- Második az átmeneti (katagén) fázis: ez egy rövid, 1-3 hétig tartó időszak, amikor a haj nem nő tovább, és elhal. Ebben a szakaszban megszűnik a matrix zónában a sejtosztódás, a hajszál meglazul, és a hajhagyma elválik azoktól a sejtektől, melyek termelik, megszűnik a tápanyagellátottság. A gyökérben termelt sejtek nélkül a haj lassan elindul kifelé, felfelé a szőrtüszőben. Hajunk kb.1%-a található ebben a stádiumban.
- Harmadik fázis: a nyugalmi (telogén) fázis, amely körülbelül három hónapig tart, és amely alatt az elhalt hajszál a fejbőrön marad, mielőtt kihullik. Lassan a bőrfelszín irányába tolódva a hajhagyma bunkószerűen megvastagszik, felkúszik a szőrtüszőben, egészen a faggyúmirigy torkolatáig, ahol aztán megáll, és ott marad egészen addig, míg fésülködés, mosás vagy masszírozás hatására, mint bunkós haj, ki nem hullik. De előfordul, hogy a már az alatta lévő új szál a növekedés következtében löki ki a szőrtüszőből. Ebben a szakaszban a hajszálak aránya a teljes hajállományhoz viszonyítva kb.14%.
Ezen az úton 15-25 alkalommal megy végig egy szőrtüsző, ennyiszer képes megújulni. Ezért van, hogy idős korára mindenki elveszíti a haja egy részét, hiszen a szőrtüszőinek egy része már nem képes többször megújulni.
A hajhullást befolyásoló tényezők
Az alábbi listát olvasva vizsgáld meg, melyek érvényesek jelenleg az életedben:
- Stressz, kimerültség: A stressz gyengíti az immunrendszert, okozhat szív és érrendszeri betegségeket, infarktust, gyomorfekélyt, szorongást. Az állandó stresszes állapot miatt gyakran telogén tipusú hajhullás jelentkezik. Ebben az állapotban a fokozott emocionális megterhelés (vagy hirtelen sokk) hatására a hajhagymák a növekedési fázisukat hirtelen felfüggesztik és átlépnek a telogén fázisba, majd kihullanak. Ilyenkor a hajvesztés egyenletes és a teljes fejbőrt érinti.
- Terhesség: A terhesség alatt a női nemi hormonok közül a progeszteron és az ösztrogén szintje a szervezetben megemelkedik. Ezáltal a hajgyökereknél a sejtosztódás felgyorsul, a növekedésben lévő hajszálak élettartama megnő, tehát tovább maradnak a növekedési fázisban, mint egyébként szoktak. Egy-három hónappal a szülés után azonban lecsökken a női hormonok szintje, a természetes hajhullás mellett pedig a hölgyek ekkor vesztik el azokat a hajszálakat is, amelyek már korábban, a terhesség hónapjai alatt is lehullottak volna. Az intenzív hajhullás időszaka egyéntől függ, átlagosan fél évig-kilenc hónapig tart. Aggodalomra ad okot, ha ebben az időszakban egyéb panaszok is kialakulnak, vagy a hajhullás foltokban jelentkezik.
- Az évszakok változása, őszi hajhullás: a nyár általában nagyon jó hatással van a szervezetünkre. Sok gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, többet mozgunk. Az ősz beköszöntével mozgásterünk csökken, lendületünk alább hagy és a nyári szabadságok után a stressz is visszaköszön életünkbe. Tehát ha őszi hajhullást emlegetünk, annak csak közvetettek az ősz az oka.
- Tápanyaghiány: Az egészséges hajnövekedéshez vitaminokra, ásványi anyagokra és aminosavakra van szükség. A legfontosabb hajnövesztő vitaminok közé tartoznak a B-vitaminok, különösen a B5-vitamin, a folsav, a biotin vagy H-vitamin, az A-vitamin, az E-vitamin és a C-vitamin is. Mivel a haj építőanyaga, a keratin egy elszarusodott fehérje, az erős és jó minőségű hajszálak termeléséhez elengedhetetlen, hogy a hajhagymák a fehérjéket felépítő aminosavakhoz is hozzájussanak. A hajhullás a vashiány egyik jellegzetes tünete, de az ásványi anyagok közül a cink, a szilícium és a szelén hiánya is a hajszálak meggyengülését eredményezheti. A különböző vitaminok és ásványi anyagok nem önmagukban, sokkal inkább egymást segítve fejtik ki hajnövesztő hatásukat. Ahhoz például, hogy a vas felszívódjon, C-vitaminra is szüksége van a szervezetnek, a szelén hasznosulását pedig a réz segíti elő. Ne félj a táplálékkiegészítőktől, konzultálj a háziorvosoddal és szedj olyan multivitamint, mely hozzájárul a tested ideális működésének fenntartásához!
- Betegség vagy az abból való lábadozás
- Fizikai behatások: sisak kötelező viselése munka közben, túl szoros konyt, fonat. A rendszeres vakarás, körömmel történő kapirgálás hajvesztést eredményezhet. De ezt nemcsak a fejbőr kapirgálásával, hanem túlzott hajhúzással, leszorítással is el lehet érni. Egy szoros hajpánt, kalap, sisak rendszeres használatával sajnos ugyanúgy roncsolódik a hajhagyma, mivel megbomlik a hajszálak védőrétege.
- Kémiai behatások: szennyezett környezet, túlzott mértékű hajfestés vagy szőkítés, agresszív kozmetikumok. Ajánlott természetes alapú kozmetikumokkal kezelni a hajat, elkerülendő a túl gyakori hajmosás és a nagyipari, kőolajszármazékot és egyéb kémiai anyagokat tartalmazó, agresszív szerek.
- fertőzés (gombásodás)
- élősködő (fejtetű) okozta külső stresszhatás
- forró levegős hajszárítás,
Ugyanakkor sokat tehetsz a hajhullás ellen, ha megfelelő sampont használsz. Az általunk kínált hajhullás elleni sampontömb természetes alapanyagok felhasználásával készült.
Tartalmaz kókusz olajat, kakaó vajat, szőlőmag olajat, illetve E vitamint is. Ezen összetevői mélységében táplálják a fejbőrt, erősítik a hajhagymákat, ezzel csökkentve a hajhullást.
A színe a bhringaraj portól barnás: ez az indiai, ayurvéda gyógyászatban is használt növény híres hajápoló por, ősrégi ellenszere a hajhullásnak
Kattints ide a további részletekért.